Kontakt z nami

Nasz Partner

Logo Simple Green

Mycie kostki brukowejKostka brukowa to nie tylko praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu można stworzyć wytrzymały i wygodny podjazd czy parking. To również ważna ozdoba posesji. Czy jednak brudną, popękaną i zachwaszczoną kostkę można nazwać ładną? Nie za bardzo. I tu pojawia się miejsce na czyszczenie kostki. Z biegiem czasu materiał ten – mimo dużej wytrzymałości – narażony jest na cały szereg czynników, które destrukcyjnie wpływają na jego powierzchnię. Każdego dnia bruk zmaga się z czynnikami atmosferycznymi (deszcze, promienie słoneczne, niskie i wysokie temperatury) oraz z naciskiem spowodowanym przejeżdżającymi po nim samochodami. Zagrożeniem jest również narastający mech, płyny eksploatacyjne samochodów, pyły, brud nanoszony przez opony, a nawet gumy do życia – wymieniać można niemal bez końca. Nieco łatwiej jest w przypadku kostki granitowej – ta jest bowiem odporna na pęknięcia i promienie UV. Podobnie jest z elewacją – nawet najlepsza farba i najmocniejszy materiał, taki jak klinkier czy granit, bez odpowiedniej pielęgnacji nie będzie długo cieszył oka.

Najbardziej zagrożona na zabrudzenia i uszkodzenia jest kostka oraz elewacja należąca do zakładów produkcyjnych, magazynów, hali i parkingów. Z kolei teren restauracji czy hotelu musi z założenia charakteryzować się idealnym wyglądem – kostka i elewacja pełnią tam funkcję reprezentacyjną. Jeśli będziemy pamiętać o tym, by regularnie stosować środek do czyszczenia kostki brukowej i elewacji, wtedy odwdzięczą się one pięknym wyglądem i niezawodnym przeznaczeniem.

Tylko jak skutecznie i profesjonalnie pielęgnować kostkę brukową i elewację?

Mycie elewacjiPrzede wszystkim pamiętajmy o tym, że środki do czyszczenia kostki brukowej są niezbędnym, ale jednocześnie nie jedynym rozwiązaniem, które należy zastosować. Prace rozpoczynamy od odchwaszczania. Wystarczy spryskać bruk specjalnym opryskiem i odczekać kilka dni. Następny krok to mycie właściwe, w którym potrzebny będzie płyn do czyszczenia kostki brukowej. Najpierw jednak warto potraktować jej powierzchnię myjką ciśnieniową, która usunie kurz i inne lekkie zabrudzenia. Dobrze dobrany preparat do czyszczenia kostki brukowej pomoże usunąć wszystkie inne nieczystości – nie pozostanie śladu po plamach tłustych oraz pochodzących z oleju silnikowego i innych płynów eksploatacyjnych. Aby zatrzymać uzyskany efekt na dłużej, a przy tym wzmocnić wytrzymałość nawierzchni, ważne jest nie tylko mycie kostki, ale i jej impregnacja.

W przypadku elewacji wykonanej z klinkieru, cegły czy granitu jest podobnie. Usuwamy porosty i mchy, a następnie – zgodnie z instrukcją producenta – stosujemy odpowiednie środki do czyszczenia elewacji.

Jak wybrać płyn do czyszczenia kostki brukowej i elewacji, by mieć pewność maksymalnej skuteczności?

Rodzina Crystal Simple GreenRaczej nikt nie powinien być zdziwiony tym, że uwagę zwrócić należy na kilka kwestii. Po pierwsze, ustalamy, jaki rodzaj nawierzchni posiadamy. Inaczej może przebiegać czyszczenie cegły klinkierowej, a inaczej granitowej. Może warto pomyśleć nad środkiem uniwersalnym i to takim, który może służyć także jako płyn do mycia elewacji i kostki?
Środków czyszczących jest wiele. Zawsze należy wybrać taki, który z jednej strony poradzi sobie z każdą plamą, ale z drugiej będzie na tyle łagodny, by nie uszkodzić struktury i barwy czyszczonego materiału. Z tego też powodu coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne preparaty do czyszczenia kostki brukowej i elewacji. Zwykłe środki oparte na działaniu rozpuszczalników, o silnym składzie chemicznym bywają niebezpieczne nie tylko dla struktury kostki, ale i dla ludzi oraz zwierząt. Są szkodliwe zwłaszcza osób wykonujących czyszczenie i impregnację oraz zajmujących się transportem i magazynowaniem tych środków. Co więcej, preparaty ekologiczne - bezpieczne dla ludzi i zwierząt - nie wymagają użycia odzieży ochronnej. Są bowiem nietoksyczne, niepalne, nieżrące i nie powodują uczuleń czy podrażnień. Zwracajmy uwagę na to, czy wybrany płyn do czyszczenia kostki brukowej i elewacji posiada certyfikaty bezpieczeństwa – im więcej, tym lepiej.

Ekologiczne środki do mycia elewacji i kostki to także dbałość o środowisko. Nie szkodzą warstwie ozonowej, są bezpieczne dla wody i gleby. Warto sprawdzić, czy posiadają opakowanie nadające się do powtórnego użytku.

Oczywiście nikogo nie usatysfakcjonuje bezpieczeństwo i ochrona środowiska, jeśli mycie kostki brukowej i elewacji będzie nieskuteczne. Okazuje się jednak, że środki ekologiczne doskonale radzą sobie nawet z powierzchnią wykonaną w miejscach tak bardzo narażonych na ciężkie zabrudzenia, jak lotniska, obszary związane z wojskiem, petrochemią, górnictwem itp. Sprawdziliśmy to.

O czym więc należy pamiętać, wybierając preparaty do czyszczenia kostki brukowej i elewacji? Nie tylko o cenie, ale przede wszystkim:

  • o przeznaczeniu preparatu (do jakich dokładnie powierzchni można go stosować),
  • o bezpieczeństwie własnym oraz zwierząt i ludzi, którzy mogą mieć kontakt ze środkiem,
  • o wygodzie stosowania,
  • o środowisku naturalnym,
  • o skuteczności idącej w parze z łagodnym oddziaływaniem na strukturę elewacji i kostki.